Ve dnech 3. až 6. listopadu 2018 navštívil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček v delegaci prezidenta republiky Čínskou lidovou republiku, kde jednal se svým čínským protějškem Wangem I. (Foto: MZV ČR )
Ve dnech 3. až 6. listopadu 2018 navštívil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček v delegaci prezidenta republiky Čínskou lidovou republiku, kde jednal se svým čínským protějškem Wangem I. (Foto: MZV ČR )
V rozhovoru s deníkem E15 ze 17. prosince 2018 uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček, že ve svém úřadu by se chtěl zvláště soustředit na „bezpečnost, rozvoj demokracie a na obranu lidských práv“.

Čína je podle ministra Petříčka důležitým partnerem České republiky, ale zároveň české ministerstvo zahraničí podle Petříčka neustupuje od ochrany demokratických a morálních hodnot, jak říkají časté kritické hlasy ze stran lidskoprávních organizací a části české parlamentní reprezentace. Pozorování postojů českých politických špiček od roku 2014 jednoznačně ukazují na ústup od aktivního veřejného prosazování hodnot.

Představitelé ministerstva zahraničí však uvádějí, že v pozadí veřejné debaty politických špiček vede ministerstvo stále stejnou politiku. Ministr Petříček uvedl, že s čínskou stranou hovoří „otevřeně“ a „prosazuje sebevědomou politiku“, snaží se o „ekonomickou a kulturní výměnu“. „A samozřejmě jednou z oblastí jsou i lidská práva, kde má Česká republika dlouhou tradici,“ uvedl Petříček a dodal, že téma lidských práv „otevřel na setkání s čínským ministrem zahraničí“.

Ministr Petříček téma lidských práv „otevřel na setkání s čínským ministrem zahraničí Wangem I“.

Jednalo se o setkání s ministrem Wangem I při návštěvě Číny v říjnu 2018. „Ministr Petříček informoval svého partnera o českém postoji při projednávání přezkumu stavu lidských práv v Číně v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě,“ doplnil Michal Bucháček z českého ministerstva zahraničí v rozhovoru s Českým rozhlasem (ČRo).

Česká republika dala Číně několik doporučení pro zlepšení situace lidských práv, která z jednání OSN 5. – 16. listopadu v Ženevě vzešla a „ministr Petříček hodlá téma (lidských práv) akcentovat v rámci bilaterálních jednání. Během zahraničních cest se chce rovněž setkávat s občanskou společností a nezávislými médii,“ sdělil ČRo Michal Bucháček.



Náměstek Kaucký: EU proti Čínskému režimu „jednoznačně přitvrzuje“

Na veřejném slyšení 19. listopadu v Senátu PČR, ohledně masivního porušování lidských práv v Číně, uvedl náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký, že jak Evropská unie, tak její delegace v Pekingu vyvíjejí důrazný nátlak na čínský režim v oblasti lidských práv, přičemž postoj EU podle Kauckého „od roku 2000 jednoznačně (neustále) přitvrzuje“.

„Toto téma je dlouhodobě diskutováno na půdě Evropské komise, Evropského parlamentu i Rady EU,“ uvedl Kaucký. „Co se týče zahraničně politické pozice České republiky, v rámci fór na úrovni EU i OSN je v tomto česká diplomacie jednoznačně konzistentní.“

„Jestli někdo zaujímá opravdu velmi tvrdý postoj v těchto otázkách (lidských práv), tak to je delegace Evropské unie přímo v Pekingu. Pokud sledujete aktivity delegace, jednotlivé kroky a vydávání stanovisek, ale i kroky, ke kterým se připojí i další evropské státy, to, s jakou tvrdostí se delegace EU v Pekingu snaží prosazovat náš pohled na vývoj situace v Číně a prosazovat demokratické principy, myslím, že v tomto EU nelze cokoliv vytknout,“ uvedl Kaucký.

„Delegace EU má tvrdší postoje než Evropský parlament nebo jednotlivé členské státy,“ dodal Kaucký. „Z hlediska jednotlivých států EU jsou nejtvrdšími prosazovateli lidských práv zejména Německo a například Švédsko.“

Výše dříve zmiňované prohlášení České republiky bylo podle Kauckého „poměrně obsáhlé“. „Jeho hlavním obsahem byla čtyři doporučení. V posledním z nich Česká republika požaduje, aby čínský režim zajistil právo na svobodu vyznání nebo víry pro všechny a ukončil věznění, pronásledování nebo takzvanou převýchovu etnických a náboženských menšin,“ vedl Kaucký na slyšení v Senátu PČR.

Samotné České ministerstvo zahraničí podle Kauckého razí v oblasti lidských práv „konzistentní politiku“, což například zahrnuje ochranu základních lidských práv a svobod dle mezinárodní deklarace .

Kaucký dále uvedl, že „současná doporučení vůči Číně navazují na předchozí doporučení v rámci periodického přezkumu pracovní skupiny pro lidská práva v rámci OSN“.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.