Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti), 12. prosince 2018, Praha. (praha.eu)
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti), 12. prosince 2018, Praha. (praha.eu)
PRAHA Vedení středoevropské metropole kritizuje smlouvu o spolupráci s Pekingem a chce její znění změnit. Pokud nebude Peking se změnou souhlasit, může dojít i k úplnému vypovězení smlouvy. Cílem vedení města je odmítnout politiku, která není založená na úctě k lidským právům.

Radní hlavního města České republiky (ČR) odmítají „politiku jedné Číny“. Důležitější jsou podle nich lidská práva, uvedl 15. ledna 2019 český ekonomický deník E15.

Nové zastupitelstvo hlavního města Prahy takto reagovalo na smlouvu sepsanou v roce 2016 mezi vedením čínského hlavního města Pekingu a vedením hlavního města Prahy.

V roce 2016 nejprve smlouvu neschválila Rada HPM a poté se o ní vedla dlouhá debata, zejména o článku 3.


Zastupitelstvo nyní tvoří koalice pěti politických stran, které se shodly na tom, že je třeba ze smlouvy odstranit politickou deklaraci čínského režimu. Jedná se o třetí článek smlouvy, který uvádí: „Hlavní město Praha v souladu s českou vládou uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává, že Tchaj-wan je nedílnou součástí čínského území.“

Vedení města 14. ledna 2019 uvedlo, že chce změnu smlouvy oficiálně schválit do konce ledna 2019. Pokud bude změna schválena, zahájí primátor města Zdeněk Hřib jednání s Pekingem.

Jak pražští zastupitelé změnu smlouvy odůvodnili

14. ledna 2019 se zastupitelé na stránkách pražského magistrátu vyjádřili k důvodům pro změnu článku tři ve smlouvě mezi Prahou a Pekingem.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu napsal: „Chceme jednat o úpravě partnerství mezi Prahou a Pekingem. Smlouva o spolupráci nyní obsahuje článek 3, kterým Praha uznává politiku jedné Číny. To do podobných smluv nepatří. Praha musí být sebevědomá a založená na úctě k lidským právům.“

„Cílem je odmítnout politiku, která není v souladu s dlouhodobým zahraničně-politickým směřováním Česka, které bylo založeno především na úctě k lidským právům,“ uvedla členka pražského zastupitelstva Michaela Krausová (Piráti).

„Do smlouvy mezi městy politická deklarace nepatří. Jsem proti tomu, aby Praha podporovala autoritářský režim, který v Číně panuje,“ uvedla členka zastupitelstva Hana Kordová Marvanová (STAN).

„Politika TOP 09 je dlouhodobě v duchu bývalého českého prezidenta Václava Havla, to znamená v duchu lidských práv,“ uvedl člen zastupitelstva Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podepište a půjčíme vám pandu

Zastupitelé Pekingu v roce 2016 slibovali, že pokud zastupitelstvo Prahy schválí článek 3, zapůjčí Pražské zoologické zahradě pandu. K zapůjčení pandy však dosud nedošlo. Za pandu mělo město platit nájemné.

„Myslím si, že by smlouva neměla Číně podlézat zmínkami o čínské vnitřní politice. Lidská práva jsou více než panda v zoo,“ uvedl člen zastupitelstva Prahy Jan Čižinský (Praha sobě).

Pokud Peking nebude souhlasit

Pokud by město Peking úpravy dohody odmítlo, ve hře je úplné vypovězení smlouvy s čínskou metropolí, uvedl 15. ledna 2019 český ekonomický deník E15.

Jak reaguje Ministerstvo zahraničí

V návaznosti na snahy o změnu smlouvy s Pekingem reagoval zástupce ministerstva zahraničí ČR, že ministerstvo podporuje „politiku jedné Číny“. „Politiku jedné Číny zastává ČR kontinuálně od roku 1990, plně v souladu s oficiální politikou EU a USA,“ sdělil redakci časopisu Deník N 14. ledna 2019 ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

V případě změny smlouvy se bude ministerstvo muset od kroku vedení města distancovat. Ministerstvo však zároveň nemá na vedení města vliv, protože se jedná o smlouvu mezi městy, nikoliv mezi státy. Vedení města má tedy právo změnu požadovat nezávisle na politice ministerstva.

Na druhou stranu zástupci českého ministerstva zahraničí nedávno uvedli, že ministerstvo vede ve vztahu s Čínou konzistentní politiku prosazující lidská práva. Máměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký 19. listopadu v Senátu PČR uvedl ohledně masivního porušování lidských práv v Číně: „Co se týče zahraničně politické pozice České republiky, v rámci fór (o lidských právech) na úrovni EU i OSN je v tomto česká diplomacie jednoznačně konzistentní.“

Praha 7 dala v roce 2017 příkaz k zadržení těl z čínské výstavy Body The Exhibition

Mezi členy zastupitelstva je také radní městské části Praha 7 Jan Čižinský, který v roce 2017 vydal příkaz k zajištění lidských těl z výstavy Body The Exhibition, která vystavovala skutečná mrtvá lidská těla pocházející z Číny, informoval o tom mimo jiné také list The New York Times. Vystavovatel JVS Group však nebyl schopen doložit identitu zesnulých, ani jejich svolení s posmrtným zacházením s jejich těly. České ministerstvo pro místní rozvoj tak dalo příkaz k pohřbení těl, který starosta Prahy 7, kde se konala výstava, vzal v potaz a Policie ČR tak byla požádána, aby poskytla součinnost při zajištění těl a vstupu na soukromé pozemky výstaviště.

Podobná situace se v ČR ještě nikdy nestala, vedení policie si nebylo jisté, zda jí takový krok zákon umožňuje a obrátila se na soudní orgány. Než byl právní proces ukončen, výstava opustila ČR. Následně na to byla v ČR schválena novela zákona o pohřebnictví, která zakazuje vystavování mrtvých lidských těl bez předsmrtného souhlasu zesnulých. Vzhledem k tomu, že vystavovatelé při podobných sporech nebyli nikdy schopni doložit identitu těl a souhlasy zesnulých s posmrtným nakládáním s jejich těly, znamená novela zákona konec podobných výstav pocházejících z Číny na území ČR.

Česká tradice odporu proti komunismu

Obyvatelé ČR donutili totalitní vládu komunistické strany k demisi v roce 1989 během takzvané Sametové revoluce. 19. ledna 2019 si bude ČR připomínat výročí úmrtí českého studenta historie Jana Palacha, jehož smrt otřásla celým tehdejším Československem. Palach se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí v Praze na protest proti okupaci Československa tehdejším Sovětským svazem.

V duchu Sametové revoluce se mnozí čeští umělci, ale i politici ohrazují vůči krokům čínského režimu, které hrubě porušují lidská práva.

V roce 2014, kdy český prezident a vláda začali nebývale zvyšovat spolupráci s Komunistickou stranou Číny, uspořádaly nevládní lidskoprávní organizace a bývalí vůdci sametové revoluce dobročinný koncert nazvaný Svědomí nelze koupit. Koncert byl odehrán na podporu pronásledovaného čínského advokáta Kao Č'-šenga a v Číně tvrdě potlačovaného duchovního hnutí Falun Gong.

V roce 2008 proběhla Prahou Pochodeň za lidská práva u příležitosti letních Olympijských her v Pekingu. Pochodeň tehdy nesla řada českých osobností, několik členů české vlády a parlamentu včetně dvou ministrů.

Dalším z aktuálních protestů proti postupům čínského režimu a masivnímu porušování lidských práv, je petice za „ukončení genocidy následovníků Falun Gongu v Číně“ podepsaná více než 38 tisíci obyvateli ČR, kterou projednává Parlament ČR.

Senátor Marek Hilšer rovněž uvažuje o návrhu změny transplantačního zákona, která by upravovala otázky transplantační turistiky do Číny. Reagoval tak na narůstající důkazy o zneužívání politických vězňů v Číně k orgánovým transplantacím.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.